Je potrebné mať v zásobníku dostatočný počet guličiek. Hráč, ktorý sa snaží ušetriť, tím priamo ohrozuje víťazstvo svojho tímu.
Veľmi dôležitá je komunikácia medzi hráčmi na ihrisku. Lepšie je medzi sebou komunikovať, hlásiť si neustále pohyb protivníka, požiadať spoluhráča o streleckú podporu alebo hlásiť počet vlastných strát a pod.
Dôležitá je tak isto tímová spolupráca. Pokiaľ hráč vidí, že sa jeho kolega dostal do krížovej paľby, mal by mu čo najskôr pomôcť a nečakať ako to dopadne. Pokiaľ by mu spoluhráč nepomohol, môže sa stať, že v krížovej paľbe bude o chvíľu on sám.
POSTUP
Skôr, ako sa rozhodnete prejsť o niekoľko metrov dopredu, veľmi dobre sa pozerajte a počúvajte čo sa deje okolo vás. Protivníka môže prezradiť napr. aj malý pohyb, odlesk skla masky, dobíjanie guličiek alebo iba obyčajná farba vlasov.
Väčšinou sa hráči snažia preraziť po krídlach. Zaistite si teda dostatočne silné krídla, aby sa k vám protivník nedostal z boku. Stred môže byť slabší.
PAĽBA
Strieľajte radšej dlhšími dávkami cca 3 až 5 rán. Budete mať väčšiu šancu, že protivníka zasiahnete. Pokiaľ sa dostanete proti dobre postavenému protivníkovi, nepúšťajte sa s ním do prestrelky, ale zmeňte pozíciu a skúste to z inej časti ihriska – inej prekážky. Nestrieľajte tiež dlho z jedného miesta. Protivník by určite rýchlo našiel vašu pozíciu. To platí hlavne pre pump-action. Väčšinou prvá rana rozhodne. Buď zásah, alebo ústup.
OBLEČENIE
Pri športovom paintballe je skoro jedno v čom hráte, ale pre paintball v prírode je to úplný opak. Bez dobrého maskovania ste jasný cieľ ako na veľkú vzdialenosť, tak isto pokiaľ ležíte v úkryte na nejakom mieste. S oblečením vo výrazných farbách na tento štýl hry radšej ani nechoďte, pokiaľ si chcete zahrať. Vôbec to nemusia byť akurát maskáče, ale úplne stačí aj mikina v prírodných farbách. V prírode maskovanie alebo schopnosť splynúť s okolím rozhoduje o živote a smrti. Pri paintballe je to také isté.
BRÁNIŤ ALEBO ÚTOČIŤ?
Najlepšie je prispôsobiť sa danej situácii a samozrejme terénu. Pokiaľ sa samozrejme vyskytne možnosť zaútočiť, tak útočte. Pokiaľ vás protivník tlačí, je lepšie sa brániť. Najlepšia obrana je útok!
S ČÍM SA HRÁ?
Na hranie sa používajú špeciálne značkovače / markery/ na stlačený vzduch alebo CO2, ktoré vystreľujú želatínové guličky naplnené farbou (sú to paintballové zbrane, ktoré sú zaradené do skupiny tzv. plynoviek, čo znamená, že strela, v tomto prípade značkovacia gulička, je z hlavne vytlačená expanziou stlačeného plynu). Dostrel pri základných značkovačoch sa pohybuje okolo 50 m a pri profesionálnych značkovačoch okolo 80 m. Rýchlosť vystrelenej guličky pri obidvoch typoch značkovačov je 90 m/s (300fps). Na plnenie sa častejšie používa CO2 a to hlavne pre svoju nižšiu cenu. Jeho nevýhodou je, že sa teplom rozťahuje a použitie v zimných mesiacoch je problematické. Vzduchové systémy sú používané väčšinou profesionálnymi hráčmi, čo im umožní presné nastavenie výstupného tlaku a použitie bez ohľadu na teplotu prostredia, v ktorom sa hrá. V súčasnosti existujú rôzne typy a tvary paintballových značkovačov, ktoré sa tiež odlišujú spôsobom nabíjania a počtom vystrelených guličiek za 1s. Najviac používané sú značkovače, ktoré zaraďujeme do kategórie Semi automat.
Paintballová gulička je jediným prostriedkom na vyradenie hráča z hry označkovaním farbou. Obal guličky tvorí tenká želatínová škrupina, ktorá je naplnená ekologickým, netoxickým a vo vode rozpustným farbivom, ktoré sa ľahko umyje vodou či vyperie v práčke.
Ochranné prostriedky a oblečenie na paintball
K výbave paintballového hráča patrí ochranná paintballová maska, ktorá je z hľadiska bezpečnosti najdôležitejšou súčasťou hráča. Počas hry je bezpodmienečne nutná, chráni oči, tvár, uši, temeno hlavy a krk pred zásahom guličky, keďže chráni oči, tvár, krk alebo celú hlavu. Záleží od typu masky. Pevné a odolné termálne sklo vám umožní pohodlne vidieť a mať pri tom pocit bezpečia.
Z bezpečnostných dôvodov sa neodporúča za žiadnych okolností dávať masku z tváre skôr, ako sa ukončí celá hra (o ukončení budú vedieť všetci zúčastnení a nikto už nebude popri odchode z ihriska vystreľovať posledné guličky, ktoré nestihol použiť v hre!)
K ďalšej výbave patria aj chránič krku, chrániče kolien a lakťov, rukavice, maskáčové oblečenie (možnosť použitia overalu) alebo paintballový dres.
Pri rekreačnom paintballe, alebo pri tréningoch je výber odevu ľubovoľný ( najvhodnejšie – športová obuv, staršie nohavice alebo tepláky, bunda s dlhým rukávom, čiapka, šál, rukavice).