Čo je AIRSOFT?
Keď sme boli deťmi, hrávali sme sa hry ako napríklad “akože” strieľanie s obyčajnou alebo automatickou zbraňou, šipky, atď..
Prečo sme boli fascinovaní takouto zábavou už od detstva? Je to pretože je to v našej povahe byť bojovníkom? Isteže je, keďže sme jediné stvory schopné zabíjať zo zábavy, loviť, aj keď to už nie je potrebné, je skôr rekreačnou aktivitou…Airsoft je realistickejšia a čistejšia alternatíva než paintball. Je to tímová hra, ktorá je navrhnutá, aby vierohodne simulovala vojenskú taktiku a poslania. Hra natoľko simuluje skutočnosť, že policajné a armádne jednotky používajú airsoft hry na výcvikoch! Namiesto zbraní chrliacich gulôčky obsahujúce farbu, v airsofte používame rôznorodosť zbraní, ktoré strieľajú plastové guľôčky (veľmi podobné zbraniam, ktoré sme v detstve používali, ale viac rafinované)

Podstata munície je dôležitá z dvoch rôznych hľadísk. Prvé, pretože rozpätie streľby je kratšie, než pri paintballe. Preto sa taktika airsoftu veľmi líši od paintballovej. Už sa nebudete schovávať za strom a slepo strieľať dúfajúc, že možno zasiahnete nepriateľa. V skutočnosti, strieľanie naslepo je v airsofte prísne zakázané.
Po druhé, nie sú tu farebné guľôčky, vzniká nám otázka: Ako viete, kto bol zasiahnutý a kto nie? Odpoveď je trochu komplikovaná. Vlastne, ani nie.. Je skôr jednoduchá. Hra je založená na kóde čestnosti. Keď ste zasiahnutý, opustíte hru. Opustíte hru bez toho, aby vám niekto prikázal, pretože viete, že je to správna vec a je to vecou cti a vy by ste nepodvádzali. Alebo možno by ste podvádzali? Niektoré pravidlá vyžadujú, že pokiaľ je hráč zasiahnutý, musí si uviazať červenú šatku okolo ramena a opustiť hru a má zakázané rozprávať sa s členmi svojho tímu alebo nepriateľom.

Je mŕtvy, čo sa týka hry. Ak sa ukáže, že podvádza, je v nevôli ostatných hráčov, pretože klamstvo vždy pokazí zábavu. Niekedy sa však môže stať, že niekto nepocíti zásah, aj keď sa zbraň použije zblízka. Aby sa tomu zamedzilo, airsoftové hry používajú rozhodcu, ktorý slúži ako “oko z neba”, ukazuje na hráčov, ktorí boli zasiahnutí. Avšak, kód čestnosti je veľmi dôležitý, pretože rozhodca nemôže vždy vidieť čo sa stane na bojisku.Systém čestnosti v airsofte má veľa spoločného s japonskými koreňmi hry a ak sa pozeráme na ich duše, uvidíme, že čestnosť stále čosi pre týchto ľudí znamená. V Japonsku je paintball ilegálny. V skutočnosti, všeobecne paintball sa hrá v Ázii veľmi málo, ak nie vôbec. V Japonsku však taktické hry boli vysoko uznávané. Tak vznikol v 70tych rokoch airsoft. Jeho názov pochádza z názvu “soft air” (jemný vzduch), guľôčkových zbraní použitých v tejto hre.

Ďalším rozdielom medzi paintballom a airsoftom je skutočnosť, že zbrane použité na airsoft sú repliky skutočných zbraní. Ako prvé sa začali vyrábať v USA koncom 70tych rokov. Japoncom sa zapáčil nápad a zmenili trochu dizajn zbraní. Tokyo Marui, prvá japonská spoločnosť, ktorá vyrábala airsoftové zbrane, začala predajom replík setov skutočných skladacích zbraní. Na začiatku tieto zbrane strieľali sférické plastové projektily cez mechanizmus, ktorý ovládala struna. Neskôr bol tento systém nahradený elektrinou a tak sa objavili prvé moderné airsoftové zbrane: Airsoft Automatic Electric Gun (AEG), ktoré už neboli skladacie sety ale hotové modely pripravené na použitie.

Aj keď elektrické zbrane sa začali používať už dávno, hráči airsoftu používajú aj ručné alebo vzduchové zbrane. Hra sa neskôr dostala do Taiwanu, Filipín, Kórei a Hong Kongu. Aj keď hra dorazila do USA, Kanady a Európy skoro v rovnakom čase, v strede 90tych rokov, airsoft sa len nedávno začal brať vážne. Napríklad v Taliansku je airsoft braný ako šport a organizovaný v tímoch, šampionátoch a zväzoch.Airsoft je na Slovensku relatívne nová bojová hra. Je jednou z našich špecialít, poskytujeme výborne podmienky na jeho trénovanie, vieme zabezpečiť nákup zbraní, príslušenstva a vybavenia. Aj keď airsoft na Slovensku nedosiahol ešte svoj vrchol, existuje veľa predajcov airsoftových zbraní. Ich ceny sa pohybujú podľa ovládacích mechanizmov a veľkého množstva výrobcov, ak je zbraň príliš lacná, môže ísť o nízku kvalitu.

Airsoft nie je o utvorení skupiny priateľov a vzájomnom sa dostrieľaní. Existujú štandardné scenáre hry a pravidlá, ktoré sa musia prediskutovať do detailov, predtým, ako sa hráči pripravia na boj a rozdajú si zbrane. Inak by hra mohla skončiť úplným fiaskom.Stručne, airsoft je šport alebo teambuildingová aktivita vhodná pre tých, ktorí chcú reálnu simuláciu vojenského boja. Je ako paintball, ale lepšia, pretože hra vám dá viac slobody v akcii, bez toho aby ste skončili rýchlo a špinaví. Veľmi dôležitá je stratégia, pretože niekedy môže prejsť aj viacero dní, než sa hra skončí a je vyhlásený víťaz. Samozrejme si uvedomíte… toto môže znamenať vojnu.

Nie je to niečo o čom každý sníva, a s určitosťou je nevhodné ukázať vašu repliku Kalašnikova počas summitu NATO. Avšak, rešpektujeme a vážime si každú hru, ktorá sa zakladá na kóde čestnosti.